LTC honors graduates at Winter Commencement

FOR IMMEDIATE RELEASE

1/23/2014

CLEVELAND, WI – 

Lakeshore Technical College awarded degrees to nearly 230 students following its winter commencement ceremony December 21. Glen Tellock, President and CEO of Manitowoc Company, Inc., served as the keynote speaker.    

“You’ve already built something real here at LTC – a solid foundation of skills and knowledge from a great school,” Tellock told graduates. “Now, as you take the next steps in your journey, I encourage you to keep building something real for yourself.”

Nicole Gaus of Sheboygan was the student speaker.  Gaus graduated with an associate degree in Hotel/Hospitality Management and is a manager at Chili’s Restaurant in Kohler. Gaus participated the Costa Rica Ecotourism Study Abroad opportunity in May of 2012 and was also a member and the President of the Hospitality Club.

“When life is difficult, look back at this moment and remind yourself that you’ve overcome bigger obstacles, and you not only survived but came out stronger, and smarter,” Gaus told her fellow graduates. “Don’t wait for the doors to be opened, open them.  Don’t wait for opportunities, go and get them!”

Approximately 230 students were eligible for graduation. The names of graduates, their hometowns and programs appear below. All hometowns are located in Wisconsin unless otherwise noted:

Jonesboro,  AR

Tomika Jackson, Medical Coding Specialist

Santa Fe, NM

Amber DeLaO , Nuclear Technology

Annandale VA

Alycia Klein, Dental Assistant

Appleton

Pamela Kotar, Pharmacy Services Management

Belgium

Ryan Bichler, Welding – Industrial; Jessica Gasser, Welding-Industrial; Jessica Hirschmann, Pharmacy Technician

Brillion

Shari Krueger, Supervisory Management; Kayla Miller, Radiography

Cascade

Glen Tackes, Welding-Industrial

Casco

Heather Pavlat, Ophthalmic Medical Assistant

Cato

Ann Ranke, Accounting

Cedar Grove

Kim Harvey, Nursing-Associate Degree; Carol Jean Leider, Health Unit Coordinator; Erika Meinen, Dental Assistant; Jacki Voskuil,  Supply Chain Management

Cleveland

Ruby Garcia, Human Resource Administration; Anthony Kelm, Welding – Industrial; Amy Milz, Dental Assistant; Priscilla Richter, Early Childhood Education; Wouter Star, Dairy Herd Management

Clintonville

Ann Keller, Pharmacy Technician

Denmark

Shelly Christman, Health Care Technician

De Pere

Joylynn Norton, Health Unit Coordinator

Eagle River

Jennifer Kennedy, Radiography

Fond du Lac

Laura Jorgensen, Medical Coding Specialist

Franklin

Rose Roderick, Judicial Reporting

Fredonia

Caitlyn Morrison, Radiography

Glenbeulah

Bozena Hubble, Practical Nursing; Alan Michaels, Electro-Mechanical Technology

Green Bay

Melissa Ciszewski, Pharmacy Technician; Jacob Lodl, Fire Medic; David Wood, Practical Nursing

Howards Grove

Mitchell Barrette, Quality Assurance Technician; Jordan Hemb, Culinary Technical Diploma; Kasey Latham, Radiography; Megan Nauschutz, Radiography

La Crosse

Pa Vue, Pharmacy Technician

Little Chute

Janice Uecker, Pharmacy Technician

Luxemburg

Travis Tlachac, EMT - Paramedic

Manitowoc

Dorthea Alsteen, Health Unit Coordinator; Gretchen Anderson, Practical Nursing; Brenda Augustine, Quality Assurance Technician; Marc Bauer, Welding – Industrial; McKenzie Beattie, Dental Assistant; Denise Bennin, Machine Tool Operations; Aaron Cerkas, Manufacturing Management; Kerry Clarksen, IT-Computer Support Specialist; Karen Conard, Health Unit Coordinator; Nicole DeRoche, Nursing  Associate Degree; Jeanette Deschene, Medical Coding Specialist; Jasmine Fitzgerald, Paralegal; Robert Fricke, Welding – Industrial; Alysha Gagermeier, Dental Assistant; Christina Green, Business Management; Laura Heffner, Medical Coding Specialist; Emily Holder, Human Resource Administration; Patty Jarosh, Office Assistant; Teri Johnson, Nursing Associate Degree; Dana Krock, Medical Assistant; Boby Kue, Medical Coding Specialist; Mary Kuik, Health Unit Coordinator; Youa Lee,  Medical Assistant; Mark Lehman, IT-Network Specialist; Stephanie Leicht , Nursing Associate Degree; Kelly Luebke, Practical Nursing; Taylor Mixa, Electro-Mechanical Technology; Desiray Mueller Hinds,  Nursing Associate Degree; Michael Nelson, IT-Computer Support Specialist; Mikhail Nickels, Fire Medic; Molly Nonnemacher, Medical Assistant; Lauren Pierce, Early Childhood Education; Josh Reppen , Welding – Industrial; Russell Rick,  Mechanical Design Technology;  James Schmidt, Machine Tool Operation; Stacy Shepard, Practical Nursing; Lisa Sparks, Medical Assistant; Rebecca Staudt, Medical Assistant; Eric Stueck, Manufacturing Management; Rebeccah Thorison, Dental Assistant; Cheryl Van Abel, Medical Assistant; Tou Vang, Machine Tool Operation; Elizabeth Wittmus, Early Childhood Education; Nancy Yanda, Medical Coding Specialist; Keith Yelmene, Quality Assurance Technician

Mauston

Kristin Hernandez, Pharmacy Technician

Milwaukee

Natasha Peschke, Early Childhood Education

Minocqua

Matthew Stevens, Pharmacy Technician

Mishicot

Dale Eslinger, Mechanical Design Technology

New Holstein

Andrea Walsdorf, Practical Nursing

New London

Rachel LeNoble, Judicial Reporting

Newton

Christopher Meyer, Criminal Justice; Justin Sieracki, Mechanical Design Technology

Oostburg

Trevor Neils, Welding-Industrial; Erin Rood, Health Unit Coordinator

Oshkosh

Amanda Liberto, Pharmacy Technician

Platteville

Nicole Adrian, Pharmacy Services Management

Pleasant Prairie

Katie Giebel, Judicial Reporting

Plymouth

Kevin Curtiss, Welding-Industrial; Jennifer Dresselhaus, Radiography; Carmen Lisowe, Practical Nursing; Machaele Potrykus, Health Unit Coordinator; Alyssa Schmidt, Human Resource Administration; Sabrina Srock, Pharmacy Technician; Annette Thomas, Health Unit Coordinator; Russell Warner, Nuclear Technology

Random Lake

William Rosso, Welding-Industrial; Cassie Vassar, Pharmacy Technician

Rhinelander

Rebecca Hubbard, Radiography; Lindsay Schuelke, Radiography

Rubicon

Danielle Benicke, Medical Coding Specialist;

Sayner

Brian Repenshek, Radiography

Shawano

Jeffery Zimmerman – Individualized Technical Studies

Sheboygan

Megan Altergott, Practical Nursing; Terry Bertino, Welding-Industrial; Karen Beyer, Machine Tool Operation; Jessica Bradley, Practical Nursing; Nancy Brito, Paralegal; Stacie Brunk, Nursing Associate Degree; Christina Chavez, Welding-Industrial; Jennifer Dekanich, Practical Nursing; Ethan Delongchamp, Auto Maintenance Technician; Christine Erickson, Health Unit Coordinator; Ashley Fenske, Culinary Arts; Nicole Gaus, Hotel/Hospitality Management; Adam Grandlic, Fire Medic; Nicole Guillette, Practical Nursing; Emilee Harry, Practical Nursing; William Hoever, Supervisory Management, Quality Assurance Technician, Manufacturing Management; Jessica Hoppe, Medical Assistant; Alissa Kessler, Paramedic Technician; Kylene Kilgore, Practical Nursing; Charlene Klein, Supply Chain Management, Quality Assurance Technician; Duane Klein – Quality Assurance Technician; Heidi Klotz, Nursing Associate Degree; Katie Klueger, Nursing Associate Degree; Sara Knecht, Nursing-Associate Degree; Julie Kostichka, Judicial Reporting; Paul Kue, Machine Tool Operation; Paul Kunert, Culinary Arts; Mary Lee, Office Assistant; Erica Lopez, Health Unit Coordinator; Tamara Lukonen, Practical Nursing; Jennifer Lynch, Practical Nursing; Asmir Mahmutagic,  Auto Maintenance Technician; Losa Mailo-Podewils, Practical Nursing; Tyler Manthei, Welding-Industrial; Esmeralda Martinez, Radiography; Melissa McGee, Paralegal; Laura Miller, Dental Assistant; Marcos Moreno, Accounting; Andrea Murray, Radiography; Jessica Myjak, Medical Assistant; Nathan Ott, IT-Computer Support Specialist; Kyle Pennell, Business Management, Lindsey Pozenel, Dental Assistant; Jinene Renzelman, Practical Nursing; Samantha Rick, Dental Assistant; Sarah Roedl, Nursing- Associate Degree; Randy Sandum, IT- Network Specialist; Colleen Santino, Nursing Associate Degree; Rachael Saunier, Practical Nursing; Mike Schaeve, Electro-Mechanical Technology; Thomas Schinabeck, Quality Assurance Technician; Renee Schmitz, Practical Nursing; Angela Sexton, Practical Nursing; Ryan Shaw, EMT-Paramedic; Alexander Tislau, EMT-Paramedic; David Vaessen, Welding – Industrial; Colton Van Epern, Mechanical Com Aided Drafting; Laken Werde,  Medical Coding Specialist; Vachai Xiong, IT- Computer Support Specialist; Alicia Zabel, Dental Assistant

Sheboygan Falls

Jenna Dickert – Practical Nursing; Kaylee Graff – Practical Nursing; Adam Kroener – Supply Chain Management; Adam Kroener – Quality Assurance Technician; William Lammers – Culinary Arts; Jacob Marti – Welding – Industrial; Veronica Nickelsen – Nursing-Associate Degree; Paul Rousse – IT-Network Specialist; Kayla Ruege – Practical Nursing; Ashley Sauter – Accounting Assistant; Kristina Schubring – Practical Nursing; Annette Wickhorst – Practical Nursing; Kathleen Shirk – Medical Coding Specialist; Kathleen Shirk – Health Care Technician

Stockbridge

Angela Price – Practical Nursing

Tomahawk

Juan Jaramillo - Radiography

Two Rivers

Marie Lorena – Medical Assistant; Sharon Enos – Individualized Tech Studies; Kimberlee Gerhard – Practical Nursing; Erik Goessl – Welding-Industrial; Danica Guehlstorf – Practical Nursing; Amy Katzka – Medical Adm Spec/Transcription; Amy Katzka – Medical Coding Specialist; Jennifer Knutson – Medical Coding Specialist; Kayla Krizek – Radiography; Susan Landt – Pharmacy Technician; Darrell Meier – Welding-Industrial; Kathleen Meyer – Pharmacy Technician; Janice Miller – Health Unit Coordinator; Michelle Neumann – Nursing-Associate Degree; Sarah Ratajczak – Practical Nursing; Kathleen Redo – Nursing-Associate Degree; Ariana Reed – Pharmacy Technician; Julie Rocque – Accounting; Adam Strother – IT-Network Specialist; Janice Thor – Practical Nursing; Mark Wanek – Quality Assurance Technician;

Valders

Justin Radue - Accounting

Waldo

Susan Becker – Medical Coding  Specialist; Lucas Scott – Mechanical Design Technology

Waterford

April Buchholz – Pharmacy Technician

Wisconsin Rapids

Kyle Holtz – Dairy Herd Management

Woodruff

Kristi Breezer – Individualized Tech Studies

About Lakeshore Technical College

Lakeshore Technical College is a leading provider of technical education offering more than 120 career programs including associate degrees, technical diplomas, technical certificates and apprenticeship programs. In addition, LTC offers distance learning, customized training to business and industry, and continuing education opportunities.

Serving a 200,500-resident population in east central Wisconsin, LTC operates a main campus in Cleveland and additional learning sites at LTC Manitowoc, LTC Sheboygan, LTC-Plymouth Science & Technology Center, and the Lakeshore Culinary Institute. The college also operates Community Education Centers at area high schools in Elkhart Lake, Cedar Grove-Belgium, Howards Grove, Kiel, Mishicot, Oostburg, Plymouth, Random Lake, Reedsville, and Two Rivers; and 27 distance learning sites. LTC's mission is to enrich lives and strengthen the economy by preparing a workforce that is skilled, diverse and flexible. On average, 87% of LTC graduates work in the LTC District which includes Manitowoc and Sheboygan Counties, and parts of Calumet and Ozaukee Counties. Visit LTC at: gotoltc.edu.

WTCS New North