LTC honors graduates at Winter Commencement

FOR IMMEDIATE RELEASE

1/19/2015

CLEVELAND, WI – 

Lakeshore Technical College awarded degrees to nearly 250 students following its winter commencement ceremony December 20. Paul Bartelt, President and CEO of Vollrath Company, Inc., served as the keynote speaker.

Samantha Ruppel, of Plymouth, served as the student speaker. Ruppel is a graduate of the Human Resources Administration program. She is a member of Phi Theta Kappa and earned dean's list honors in each semester at LTC.

Julie "Jules" Ann Thomas was awarded a Posthumous Honorary Associate Degree. She previously earned associate degrees in Hotel and Restaurant Management from Moraine Park Technical College and Dental Assistant from LTC. Julie was nearing completion of a degree in the Administrative Professional program when she passed away in September of 2014. Julie was a tireless advocate of the benefits of a technical college education. In fall of 2012, Julie saw one of her dreams come true, when she and her husband, Scott, established "The Thomas Achieving Dreams Volunteer Scholarships" at LTC.

Approximately 250 students were eligible for graduation. The names of graduates, their hometowns and programs appear below. All hometowns are located in Wisconsin unless otherwise noted:

Appleton
Emily Clermont, Ophthalmic Medical Assistant; Paul Rieckmann, Pharmacy Technician; Siraya Schleis, Pharmacy Technician

Belgium
Kelly Hubing, Medical Coding Specialist
Brillion
Tonja Palmer, Supervisory Management; Sarah Spatchek, Medical Coding Specialist; Garrett Wenzel, Fire Medic

Cascade
Brandon Berth, Electro-Mechanical Technology; Channing Kraemer, Welding-Industrial; Choua Vang, IT-Web & Software Developer; Linnae Wierus, Medical Coding Specialist

Cato
Alicia Binish, Health Care Technician

Cedar Grove
Brooke Bahr, Practical Nursing; Crystal Casper, Practical Nursing; Alyssa Stockero, Dental Assistant; Eden Sennott, Nursing-Associate Degree

Chilton
Samantha Faber, Radiography

Cleveland
Jessica Bradley, Nursing-Associate Degree; Melanie Dippel, Early Childhood Education; Victoria Schaller, Medical Assistant

Combined Locks
Sierra Cool, Pharmacy Technician

De Pere
Kayla Kurowski, Radiography

Fond du Lac
Julie Becker, Hotel/Hospitality Management; Jeffrey Blau, Paralegal; Victoria Roberts, Practical Nursing

Glenbeulah
Bozena Hubble, Nursing-Associate Degree; Caitlin Murphy, Practical Nursing

Green Bay
Becky Dvorachek, Quality Assurance Technician and Supply Chain Management; Michele Nagode, Medical Assistant; Quadalupe Orosco, Pharmacy Technician; Cassandra Paremski, Broadcast Captioning; Shelby Sheppard, Supervisory Management; Mary Jo Trout, Pharmacy Services Management; David Wood, Nursing-Associate Degree

Hilbert
Tamra Koehler, Nursing-Associate Degree

Hingham
Ben Verhage, Welding-Industrial

Ixonia
Laura Gliniecki, Medical Coding Specialist

Kewaunee
Megan Holz, Medical Assistant; Amy Jerabek, Radiography

Kiel
MichaelGrailer, Supervisory Management; Dawn Kornetzke, Health Unit Coordinator; Evan Mittelstaedt, Electro-Mechanical Technology; Christine Moeller, Business Management; Jessica Williams, Paralegal

Kohler
Elliana O'Hearn, Dental Assistant

Lancaster
Linda Van Natta, Pharmacy Technician

Manitowoc
Julie Backhaus, Practical Nursing; Travis Bashaw, Business Management; Ginny Bauer, Supply Chain Management; Diana Baumann, Dental Assistant; Stephanie Broeckert, Individualized Technical Studies--Fire Rescue Technician;Katie Bruechert, Medical Assistant; Cassandra Bubolz, Accounting; Heather Carstens, Accounting; Brooke Claxton, Human Resource Administration; Melody Flinn, Office Assistant; Alyssa Gilbert, Paralegal; Susan Gilbert, Hotel/Hospitality Management; Rachel Graff, Pharmacy Services Management; Nicholas Heise, Fire Medic; Peter Hendricks, Manufacturing Management; Kristin Henry, Human Resource Administration; Tiffany Herman, Ophthalmic Medical Assistant; Dianne Hinz, Administrative Professional; Cynthia Kalbes, Health Care Technician; Patrick Klein, Automotive Maintenance Technician; Linda Kue, Nursing-Associate Degree; Beng Lee, Fabrication Technician; Carlye Lettenberger, Human Resource Administration; Joseph Liermann, Golf Course Management; Sara Loberg, Medical Assistant; Dana Lopez, Quality Assurance Technician; Carol Lorrigan, Manufacturing Management; Kelly Luebke, Nursing-Associate Degree; Rowan Medlock, Dental Assistant; Lisa Meister, Human Resource Administration; Katie Miller, Practical Nursing; Emily Niedermier, Pharmacy Technician; Zeola Owens, Health Unit Coordinator; Annel Ramirez Gomez, Welding-Industrial; Katherine Reif, Paralegal; Travis Reif, Machine Tool Operation; Alison Reindl, Radiography; Krisann Robar, Welding-Industrial; Tina Rockwell, Supply Chain Management; Jonah Salm, Radiography, Susan Sauer, Medical Coding Specialist; Katie Schamburek, Culinary Arts; Jamie Scherer, IT-Network Specialist; Joseph Sprang, Supply Chain Management; Matthew Stone, Graphic & Web Design; Aaron VandenBloomer, Wind Energy Technology; Danielle Walski, Practical Nursing; Kylie Wiltman, Practical Nursing; Mai Yang, Medical Assistant

Menasha
Amy Simon, Pharmacy Technician

Mequon
Robert Powell, Medical Coding Specialist

Milwaukee
Seneca Avina, Graphic & Web Design

Minocqua
Denise Oja, Radiography

Mishicot
Kelly Scheuer, Human Resource Administration

New Holstein
Brooke Koeser, Welding-Industrial; Nicole Woodyard, Practical Nursing

Newton
Christopher McNeill, Fire Medic; Patrick Schaefer, Fire Medic and Paramedic Technician; Abby Seal, Culinary Technical Diploma; Cindi Wippermann, Medical Assistant

Onalaska
Mindy Harschutz, Pharmacy Technician

Oostburg
Carol Focht, Practical Nursing; Brian Willoughby, Culinary Arts

Oshkosh
Emily Kasuboski, Pharmacy Technician; Luke Wipperfurth, Wind Energy Technology

Plymouth
Mary Burri, Nursing-Associate Degree; Jennifer Daggett, Nursing-Associate Degree; Nicole Entringer, Practical Nursing; Ezra Henkel, Welding-Industrial; Crystal Johnson, Health Unit Coordinator; Angela Novotny, Medical Coding Specialist; Christine Radloff, Manufacturing Management; Natalie Rortvedt, Practical Nursing; Samantha Ruppel, Human Resource Administration; Lisa Thill, Nursing-Associate Degree

Port Edwards
Samuel Harris, Pharmacy Technician

Port Washington
Tara Weyker, Medical Coding Specialist

Random Lake
Christine Pannier, Business Management

Reedsville
Ashley Habeck, Accounting; Misty Schultz, Medical Assistant; Dereck Waack, Welding-Industrial

Rhinelander
Jessica Geiger, Pharmacy Services Management; Neil Kasmarek, Radiography

Sheboygan
Megan Altergott, Nursing-Associate Degree; David Andrews, Practical Nursing; Molly Binsfeld, Dental Assistant; Kathy Boldt, Health Care Technician and Health Unit Coordinator; Gregory Brack, Welding-Industrial; Ashley Casl, Practical Nursing; David Castellan, Fabrication Technician; Christina Chavez, Fabrication Technician; Julie DeMey, Health Unit Coordinator; Nohl Depies, Culinary Technical Diploma; Elizabeth Diehl, Practical Nursing; Michael Du Chateau, Technical Studies Journeyworker; Joshua Feider, Fire Medic; Cailin Fournier, Health Unit Coordinator; Lisa Franzen, Practical Nursing; Austin Garcia, Fabrication Technician; Nicole Geibel, Practical Nursing; Ryan Geisler, IT-Computer Support Specialist; Douglas Goble, Mechanical Design Technology; Renee Gonzalez, Practical Nursing; Tanya Halverson, Accounting; Hannah Hansen, Radiography; Emilee Harry, Nursing-Associate Degree; Jessica Heimerman, Practical Nursing; Corrin Hilbelink, Nursing-Associate Degree; Tyler Huhn, Welding-Industrial; Abigail Hulce, Medical Assistant; LaTasha Jackett, Medical Coding Specialist; Justin Kapellen IT-Computer Support Specialist; Jonathan Lavey, Machine Tool Operation; King Lee, IT-Computer Support Specialist; Carey LeRoy, Practical Nursing; Amber Livermore, Accounting; Seth McKenzie, Mechanical Design Technology; Wess Mensching, IT-Network Specialist; Carly Mittnacht, Business Management; Linda Nelson, Accounting Assistant; Holly Parker, Graphic & Web Design; Ellen Pennings, Practical Nursing; Serena Petry, Practical Nursing; Tina Pfister, Medical Assistant; Noah Rechtfertig, Radiography; James Rost, Criminal Justice-Law Enforcement; Tiffany Schlafke, Marketing; Amy Schmelter, Medical Coding Specialist; Theodore Schmidt, Culinary Arts; Matthew Schommer, Nursing-Associate Degree; Kristina Schubring, Nursing-Associate Degree; Matt Schultz, Culinary Arts; Angela Sexton, Nursing-Associate Degree; Margarita Shircel, Supply Chain Management;Christine Smith, Business Management; Jay Steffen, Quality Assurance Technician; Crystal Strohschoen, Medical Assistant; Nicole Tanner , Early Childhood Education; Emily Thibodeau, Culinary Arts; Soua Vue, Medical Assistant; William Weinaug, Marketing; Amy Western, Accounting; Jesse Wolfgram, Welding-Industrial; Mai See Xiong, Health Unit Coordinator; Ka Yang, Practical Nursing; Mia Yang, Health Unit Coordinator; Nellie Yang, Marketing; Seng Yeng Yang, Medical Coding Specialist; Jason Zabel, Radiography

Sheboygan Falls
Jodie Brendel, Practical Nursing; Shawn Genske, Fabrication Technician; Kaylee Graff, Nursing-Associate Degree; Cole Irwin, Welding-Industrial; Sierra Minear, Dental Assistant; Nathan Richardson, IT-Computer Support Specialist; Heather Schneider, Medical Coding Specialist; Jessica Schneider, Nursing-Associate Degree;Kayla Schroeder, Health Care Technician; Natalie Serketich, Health Unit Coordinator; Sarah Switzer, Early Childhood Education; Emily Williams, Culinary Arts; Douglas Zimmerman, Mechanical Design Technology

St Cloud
Tiffany Tyler, Early Childhood Education

Two Rivers
Teresa Azzoli, Supply Chain Management; Becky Beatty, Medical Coding Specialist; Jessica Bork, Marketing; Bryana Braun, Practical Nursing; Jacquelyn Cogswell, Human Resource Administration; Kimberlee Gerhard, Nursing-Associate Degree; Danica Guehlstorf, Nursing-Associate Degree; Lou Ann Jerabek, Administrative Professional; Michael Kamyszek, Individualized Technical Studies--Quality and Metrology Engineering Technology; Sonenarin Keodara, Electro-Mechanical Technology; Wayne Klein, Machine Tool Operation; Gregory Koch, Auto Collision Repair and Refinish Technician; Robin Koehler, Medical Coding Specialist; Gerald Kusiak, Machine Tool Operation; Katherine Prucha, Accounting; Martin Reindl, Machine Tool Operation; Katelyn Sawyer, Radiography; Katie Schetter, Dental Assistant; Hailey Schmidt, Medical Assistant; John Schultz, Machine Tool Operation; Jean Shaum, Machine Tool Operation; Vicki Sturtz, EMT-Paramedic; Kory Vanderlinden, Machine Tool Operation; Cristy Wanek, Medical Assistant; Tammy Wellner, Health Care Technician; Chue Yang, Dental Assistant

Valders
Taylor Falvey, Dental Assistant; Chantyl Strouf, Medical Assistant

Waldo
Justin TenDolle, Machine Tool Operation
Waukesha
Ian Hopper, Pharmacy Technician

West Bend
Ryan Riebe, Wind Energy Technology

Whitelaw
Susan Walters, Medical Assistant

Woodruff
Kristi Breezer, Individualized Technical Studies Police Science

About Lakeshore Technical College

Lakeshore Technical College is a leading provider of technical education offering more than 120 career programs including associate degrees, technical diplomas, technical certificates and apprenticeship programs. In addition, LTC offers distance learning, customized training to business and industry, and continuing education opportunities.

Serving a 211,900-resident population in east central Wisconsin, LTC operates a main campus in Cleveland and additional learning sites at LTC Manitowoc, LTC Sheboygan, LTC-Plymouth Science & Technology Center, and the Lakeshore Culinary Institute. The college also operates Community Education Centers at area high schools in Elkhart Lake, Cedar Grove-Belgium, Howards Grove, Kiel, Mishicot, Oostburg, Plymouth, Random Lake, Reedsville, and Two Rivers; and 27 distance learning sites. LTC’s mission is to enrich lives and strengthen the economy by preparing a workforce that is skilled, diverse and flexible. On average, 87% of LTC graduates work in the LTC District which includes Manitowoc and Sheboygan Counties, and parts of Calumet and Ozaukee Counties. Visit LTC at: gotoltc.edu.

WTCS New North